Back to all properties

Land for the construction of a residential building

Description

Na predaj ponúkame rozsiahly pozemok o výmere 1 378 m² s už na mieru navrhnutým investičným zámerom, ktorý Vám opisujeme nižšie, v časti Investičný zámer.

 

Pozemok je vhodný pre investičný zámer najmä vďaka svojej polohe - nachádza sa v lukreatívnej časti Prešova na ulici Švábska, s kompletnou občianskou vybavenosťou a v tesnej blízkosti hlavných dopravných tepien. To zabezpečuje vysoký dopyt po bývaní v tejto oblasti a teda rýchly predaj novopostavených bytov.

 

Projekt pre územné povolenie už máme kompletne vyhotovený a v súčasnosti prebieha územné konanie na meste Prešov, s plánovaným udelením v polovici tohto roka. Nový majiteľ tak nebude musieť na nič čakať.

Electricity
Gas
Water
Kanalizácia

Gallery

Location

The city of Prešov lies in the eastern part of Slovakia at the confluence of the rivers Torysa and Sekčov in the Košice valley. It is surrounded by the Slanské vrchy mountains from the east and the Šarišská vrchovina from the west. Košice is 36 km to the south, Poprad is 75 km to the west, Bardejov 41 km to the north and Vranov nad Topľou 46 km to the east.

 

It has approximately 84 824 inhabitants, making it the third most populous city in Slovakia.

 

In the city of Prešov we can find numerous theatres, the most famous is the theatre of J. Záborský, cinemas and cultural centres. Prešov is traditionally known for the musicians produced by the local music scene. It is a religious centre. It offers many opportunities for sports and hiking.

Lekáreň - 4 min pešo
Škôlky a školy - 5 min pešo
Obchody - 5 min pešo
Pošta - 5 min pešo
Banka - 5 min pešo
Centre - 8 min by car
Kostol - 20 min pešo

Utilities

On the property is available:

electricity
gas
water
kanalizácia

Investment plan

The subject of the offer is a project of NEW CONSTRUCTION OF A POLYFUNCTIONAL BUILDING in Prešov with a valid zoning decision. The proposed 4-storey building with a simple "L" shape consists of a commercial part including 4 spaces for rent and a residential part with 14 flats and facilities.

 

Design to meet the objective of a modern multifunctional building with a green approach to the use of the environment using modern technologies with renewable sources such as electric chargers, photovoltaics and recuperation. The result is complemented by green areas including planting of mature trees, shrubs and hedges and a green roof.

 

Each of the proposed apartments has its own spacious loggia, and one of the apartments on the 4th floor also has a spacious terrace. The individual administrative areas have their own sanitary facilities, a day room and a kitchen. Všetky priestory v objekte, bytové aj administratívne, sú bezbariérovo ​​​​prístupné z výťahu a parteru. je aj 25 parkovacích miest, 5 z nich s elektronabíjačkou. Comfortable access to them will be provided by a campus road connected to the entrance and exit on Švábska Street.

 

A detailed breakdown of the plans, materials used and other information can be found in the attached project brochure.

 

For more information please contact us.

Právna previerka nehnuteľnosti
Daňové poradenstvo
Architektonická štúdia
Vyhotovený projekt pre územné povolenie
Ekonomická analýza
Optimalizácia nákladov
Tržby a výnosy

Interested in this offer?

Michaela Brejčáková
real estate manager
Why sell through Ci Estate
Why buy through Ci Estate
Does your property have investment potential? 
Contact us
© 2021 ciestate, s.r.o. All rights reserved. 
We save you time and trouble with reliable information
© 2021 ciestate, s.r.o. All rights reserved. 
crossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right