Back to all properties

Land suitable for construction of 2 houses

Description

Ponúkame Vám na predaj pozemok 887 m² so stavebným povolením vo vilovej štvrti na ulici Pöschlovej, Prešov. Na pozemku stojí gabionový múr, spevňujúci zarovnanú terasu určenú na výstavbu domov s pripraveným železobetónovým spevnením od susedných pozemkov, ktoré budú ďalej slúžiť ako parkovacia plocha.

 

V súčasnosti je pozemok rozdelený na dve polovice pre každý z rodinných domov zvlášť, možný je však aj predaj v celku a výstavba dvojdomu. Na pozemku sú privedené všetky inžinierske siete (splašková kanalizácia, voda - 2 vodomerné šachty so zostavou a prípravou na elektrickú prípojku).

Water
Kanalizácia
Electricity

Gallery

Location

The family houses are located in a desirable and quiet location, in the part of Prešov - Na Rúrkach near the housing estate III, which is 5 minutes away from the city center by car and about 15 minutes on foot.

 

Prešov, as the third largest city in the Slovak Republic, provides its inhabitants with complete civic amenities - bicycle paths, sports grounds, shopping centers, swimming pools, kindergartens, primary, secondary and higher schools.

 

Important information is the completed motorway between Poprad - Prešov and the motorway bypass under construction connected to the motorway Prešov - Košice which makes the city of Prešov a very important place for development.

 

The city of Prešov is considered to be the city with the greatest potential in eastern Slovakia.

Škôlky a školy - 5 min pešo
Pošta - 5 min pešo
Banka - 5 min pešo
Obchody - 6 min pešo
Lekáreň - 7 min pešo
Centre - 8 min by car
Kostol - 20 min pešo

Utilities

All utilities necessary for construction are connected to the land. 

water
kanalizácia
electricity

Investment plan

The building permit is offered for a proposed 3-storey semi-detached house with luxurious furnishings, a generous outdoor terrace (53 m² for each house) and additional floors with balconies. The roof of the semi-detached house can be adapted for a march with an additional terrace or as a green - relaxation zone.

 

The complete solution (239.34 m² of total usable area) includes:

  • Prízemie: zádverie, hosťovská izba, toaleta pre hostí a denná obytná zóna s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou, ktorá plynulo nadväzuje na balkón s výhľadom na záhradu.
  • Upstairs: night zone, consisting of children's rooms, bathroom, utility room and bedroom with wardrobe.
  • Basement of the building: open exterior space, serving as a covered terrace, which seamlessly connects to the landscaped terrain.

 

The whole design of an ecological concept of a friendly environment with emphasis on the needs of the user. Vytváranie príjemného obytného prostredia vo vnútri s prepojením na exteriér s využívaním obnoviteľných energií na vykurovanie a prevádzku domu v každom ročnom období tak, aby sa v lete neprehrieval a v zimnom období spotreboval minimálnu energiu.

 

For more information please contact us.

Právoplatné územné povolenie
Právoplatné stavebné povolenie
Právna previerka nehnuteľnosti
Daňové poradenstvo
Architektonická štúdia
Optimalizácia nákladov

Interested in this offer?

Michaela Brejčáková
real estate manager
Why sell through Ci Estate
Why buy through Ci Estate
Does your property have investment potential? 
Contact us
© 2021 ciestate, s.r.o. All rights reserved. 
We save you time and trouble with reliable information
© 2021 ciestate, s.r.o. All rights reserved. 
crossmenuchevron-downarrow-leftarrow-right